rozmowa rekrutacyjna

Jak dobrze zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Kilkadziesiąt wysłanych CV i wreszcie zadzwonił telefon. Masz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i co dalej? Warto, żeby przygotować się wcześniej, zmniejszy to stres związany z tym wydarzeniem. Im lepiej się przygotujesz tym będziesz spokojniejszy, bardziej opanowany oraz zostaniesz postrzegany jako osoba profesjonalna i kompetentna. Każdy rekruter wie, że stres towarzyszy każdemu kandydatowi. Przecież nikt nie jest profesjonalistą w tym obszarze i nie chodzi na rozmowy kilka razy w tygodniu. Przeciętna rozmowa trwa ok.45 minut a już część osób po 90 sekundach wie, czy Cię zatrudni lub czy przejdziesz do następnego etapu rekrutacji.

Jak zrobić dobre wrażenie?

Pamiętaj, że dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Na efekt pierwszego wrażenia składają się trzy elementy: słowa, głos i mimika.

Albert Mehrabian psycholog znany z prac dotyczących komunikacji niewerbalnej i relacji międzyludzkich sformułował znaną zasadę – 7-38-55. Według Mehrabiana procentowy podział powyższych składowych w komunikacji postaw, uczuć i emocji kształtuje się następująco: słowa – 7%, głos – 38%, mimika – 55%1.

Warto pamiętać, że to dotyczy tylko pierwszego wrażenia, które zazwyczaj trwa ok. 7 sekund. Dobre wrażenie to dopiero połowa sukcesu, ponieważ bardzo ważne jest jeszcze przygotowanie merytoryczne. Tworzenie Twojego dobrego wrażenia zaczyna się już od momentu przesłania aplikacji. Pamiętaj, że dobry rekruter jest w stanie momentalnie zauważyć, czy CV które od Ciebie dostał jest stworzone pod konkretną ofertę pracy, czy masowo rozsyłane pod każdą ofertę, która Cię zainteresuje. Kolejną sprawą jest spóźnialstwo. Nie jesteś jedynym kandydatem i jest wielu którzy chętnie wejdą na Twoje miejsce, więc przed spotkaniem sprawdź wcześniej trasę dojazdu i zachowaj czas na ewentualne korki oraz nieprzewidziane sytuacje na drodze. Co jest oczywiste, ale warto wspomnieć: Nie bądź arogancki i nie okazuj znudzenia. To Ty starasz się o pracę, a nie odwrotnie. Tak samo odbieranie telefonu w trakcie spotkania rekrutacyjnego będzie odbierane jak lekceważenie czasu rekrutera.

Pierwszym rzeczą jaką robisz gdy wchodzisz na rozmowę jest wymiana uprzejmości i uścisk dłoni. Już ten mały gest może sygnalizować pewność siebie, strach lub uległość. Wchodząc do biura zadbaj o postawę, niech będzie zrelaksowana, wyprostowana i naturalna. Nie siadaj jak w barze. Nogi trzymaj w jednej pozycji bez nerwowych ruchów. Bądź uśmiechnięty, zadowolony, tempo mówienia dostosuj do rozmówcy utrzymując przerywany kontakt wzrokowy w 40-80%. Zbyt długie wpatrywanie się w rekrutera może być odebrane przez Niego za nienaturalne, bądź nachalne.

Nie szata zdobi człowieka, ale wygląd jest również bardzo ważny na rozmowie rekrutacyjnej. Prawidłowo dobranym strojem zyskasz kilka dodatkowych punktów w trakcie rozmowy. Ważne, aby nie czekać z wyborem do ostatniej chwili, co zapobiegnie dodatkowej porcji stresu w dniu rozmowy. Sprawdź wcześniej jaki obowiązuje dress code w danej firmie. Możesz także zapytać, co przy okazji podkreśli że poważnie podchodzisz do spotkania.

Inaczej pójdziesz ubrany do startupu, w którym średnia wieku wynosi 20+ i nie masz codziennej styczności z klientem, a inaczej do firmy ubezpieczeniowej z 80-letnią tradycją i codzienną obsługą klienta. Jeśli jest to bank, urząd lub firma w której będziesz miał styczność z codzienną obsługą klienta i idącym za tym pozytywnym wizerunkiem firm, to załóż garnitur, elegancką koszulę i krawat. Wersja damska to elegancka garsonka i stonowane dodatki lub eleganckie spodnie i koszula. Więc jeśli masz swoją ulubiona sukienkę w kolorze zadymionego różu to zostaw proszę w domu na inną okazję. Jeśli starasz się o pracę w branży modowej lub innej kreatywnej to nudny garnitur i garsonka mogą być odbierane za wtórne i mało pomysłowe. Zasada jest jedna – zawsze lepiej elegancko niż mniej.

Jak radzić sobie ze stresem?

Stres nam towarzyszy na każdym etapie kariery, niezależnie od pozycji jaką zajmujemy. Ważne, aby sobie z nim radzić i nie traktować go jak największego wroga.

Poniżej znajduje się kilka łatwych porad, które pomogą go oswoić i opanować: Po pierwsze, zanim udasz się na rozmowę kwalifikacyjną postaraj się poznać swojego potencjalnego pracodawcę i stanowisko o jakie się ubiegasz. Wyszukaj dostępne o nim informacje np. na firmowej stronie internetowej i na profilach różnych serwisów internetowych. Przed rozmową musisz wiedzieć jakie są cele i misja firmy, jaka jest jej historia i przede wszystkim jakie produkty i usługi sprzedaje. Gwarantuję, że jedno z pytań, które usłyszysz będzie brzmieć: „Dlaczego właśnie u nas chce Pan/Pani pracować?”.

Należy to do „żelaznego zestawu” pytań, które pojawiają się na rozmowie rekrutacyjnej. Wystarczy dobrze się przygotować aby w odpowiedzi na pytanie „Proszę powiedzieć coś o sobie” nie zapadła niezręczna cisza. W tym pytaniu, które pojawia się w trakcie każdej rozmowy, nie chodzi o streszczenie tego co zapisałeś w CV a krótką wypowiedź w 3-4 zdaniach o swoich największych atutach, sukcesach albo o pasjach które realizujesz po godzinach pracy. To jest ten moment na zbudowanie swojego dobrego wizerunku. Rekruter może zapytać Cię także o plany zawodowe na przyszłość. Celem tego pytania jest sprawdzenie, czy to co chcesz robić za 5 lat jest spójne z tym co teraz robisz. Przykładowo kandydat starający się o stanowisko młodszego księgowego mówi, za 5 lat to chciałby założyć kapele muzyczna z 3 kolegami z czasów liceum. Dla firmy to znak, że kandydat nie zamierza wiązać przyszłości z księgowością a na pewno nie z firmą do której aplikuje. Na rozmowie możesz zostać także zapytany o poprzednią firmę w której pracowałeś i pamiętaj, że to nie jest czas i miejsce na krytykowanie poprzedniego pracodawcy. Na każdej rozmowie pojawi się również trudne i nielubiane przez większość kandydatów pytanie dotyczące zarobków. Wielu kandydatów zastanawia się jaką kwotę podać, żeby nie było za dużo lub za mało. Zastanów się wcześniej jaka jest dla Ciebie kwota maksymalna i minimalna z której byłbyś zadowolony. Ważne, by przed spotkaniem sprawdzić jakie są zarobki na określonym stanowisku w danej branży. Informacje możesz uzyskać na portalu zarobki.pl. Warto zapytać o prowizje, premie i podwyżki, które u każdego pracodawcy są uzależnione od innych czynników. Warto zapytać przed, żeby później uniknąć zbędnego rozczarowania. Rozmowa o wynagrodzeniu powinna być czymś naturalnym ponieważ za Twój czas i doświadczenie należy Ci się godziwa pensja. Powyższe pytania były bardzo oczywiste, ale mogą się pojawić również pytania abstrakcyjne np. proszę wymienić 10 zastosowań filiżanki lub jak przemodelować gołębia, aby leciał tyłem pod wiatr. W tych pytaniach nie chodziło o podanie sensownej odpowiedzi. Na pozór nic nie wnoszą do rozmowy, ale dzięki nim można sprawdzić kreatywność kandydata jak szybko reaguje i rozwiązuje zdania w stresujących i niespodziewanych sytuacjach. Każda rozmowa jest inna, ale pytania bywają podobne przygotowując wcześniej odpowiedzi zminimalizujesz stres na spotkaniu.

Podsumowując, dobre przygotowanie do rozmowy to dopiero połowa sukcesu. Pamiętaj, aby mieć przygotowanych kilka pytań do rekrutera, ponieważ w każdej rozmowie kwalifikacyjnej jest również czas na Twoje pytania. Pamiętaj, że nie każda rozmowa rekrutacyjna musi się zakończyć sukcesem. Nie tylko Ty jesteś sprawdzany czy pasujesz do profilu idealnego kandydata ale i Ty sprawdzasz czy dana firma jest idealnym dla Ciebie miejscem do pracy. Więc nie krępuj się przed pytaniem np. jak wygląda dzień na danym stanowisku, pod kogo będziesz podlegać lub jak dużym zespołem masz zarządzać, jaka panuje atmosfera itd. Dzięki takim pytaniom możesz pokazać swoje zaangażowanie i stosunek do pracy. Zatem powodzenia!

1 Źródło z dn.06.09.2017.Wypełnij formularz by ściągnąć prezentację

Complete steps below to download the presentation