rozmowa rekrutacyjna pytania

Najpopularniejsze pytania podczas rozmowy o pracę

Nie daj się zaskoczyć!

Przebiłeś się przez dziesiątki aplikacji i zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, która będzie dla Ciebie decydująca. Rozmowa telefoniczna, rekrutacyjna, testy psychologiczne czy Assessment Center to najczęściej spotykane metody rekrutacji pracowników. Jednak tematyka dzisiejszego artykułu będzie dotyczyła pytań na rozmowie rekrutacyjnej. Nie ma dwóch takich samych rozmów, wszystko zależy od doświadczenia i stanowiska, na które aplikujesz. Aby zminimalizować stres odpowiedz na przykładowe pytania, które zapewne się pojawią.

1. Proszę powiedzieć coś o sobie

„Hm…. Jestem pogodny, sumienny, pracowity, dokładny” podając ciąg przymiotników nie pokażesz swojego przygotowania do rozmowy i profesjonalizmu. Pierwsza zasada: nie powielaj tego co napisałeś w CV. Rekruter już zapoznał się z Twoją aplikacją i oczekuje czegoś nowego. Dokonaj analizy ogłoszenia, na które aplikowałeś. Następnie zastanów się jakie posiadasz umiejętności i kompetencje, które byłyby użyteczne na danym stanowisku. Uzasadnij swoją odpowiedź lub potwierdź przykładami z życia zawodowego. W swojej kilkuzdaniowej wypowiedzi bądź konkretny, niech będzie to podsumowanie, które najlepiej określa Twoją osobę. Dzięki temu zostaniesz zapamiętany przez rekrutera. Możesz nawiązać do swojej pasji bądź hobby, jeśli są powiązane z obowiązkami na aplikowanym stanowisku. Nie trzeba być bajkopisarzem, żeby dobrze odpowiedzieć na pytanie, które buduje pierwsze wrażenie. Jeśli jesteś studentem i nie masz dużego doświadczenia zawodowego, ponieważ pracowałeś tylko okazjonalnie np. w wakacje to opowiedz o tym. Z reguły rekruterzy poświęcają na te pytanie ok. 2-3 minut, to jest Twój czas na jak najlepsze zaprezentowanie własnej osoby.

2. Proszę powiedzieć, co Pani/Pan wie o naszej firmie?

Rekruter nie oczekuje, że będziesz znał wszystkie najważniejsze daty w historii firmy. Pytanie ma na celu sprawdzenie Twojej motywacji do pracy. Czasem zaangażowanie i determinacja stanowią większą wartość niż doświadczenie i wykształcenie. Rekruter może dopytać „Jak Pani/Pan przygotowywał się do rozmowy rekrutacyjnej?” nieprofesjonalne będzie odpowiadanie „W zasadzie to wczoraj tak późno się dowiedziałam/em , że nie miałam czasu nawet sprawdzić Państwa strony”. Tak, nadal się zdarzają osoby które nie zadały sobie trudu poznania przyszłego, potencjalnego pracodawcy. Koniecznie sprawdź jaki jest cel, misja firmy, kto był jej założycielem i jakie są aktualne produkty i usługi.

3. Proszę wymienić swoje słabe strony

Najgorszą odpowiedzią jest: „W sumie to nie mam żadnych wad” lub „moja wadą jest przesiadywanie na facebook’u”. W tym pytaniu nie chodzi o samokrytykę (jak wiadomo, każdy ma wady), ale przedstaw tylko te zawodowe, które próbujesz zniwelować. Rekruter sprawdza, czy Twoja wada będzie miała wpływ na pracę np. kandydat aplikujący na stanowisko Księgowego informuje, że jego największą wadą jest brak dokładności i staranności. Istnieje zatem duża szansa, że pracodawca nie będzie chciał zatrudnić niedokładnego księgowego. Natomiast, może zdarzyć się, że to co uznajesz za wadę może w oczach innych okazać się zaletą.

Przykład:
Jestem zbyt wnikliwy, spędzam bardzo dużo czasu na sprawdzeniu, czy wszystko jest dopracowane w projekcie.

Odpowiedz tak, żeby to pytanie nie pogrążyło Cię a wyniosło na wyżyny!

4. Proszę wymienić swoje mocne strony

Stwórz listę max. 5 najważniejszych umiejętności, kwalifikacji i osiągnięć bezpośrednio związanych z charakterem pracy, o którą się ubiegasz. Pamiętaj, żeby poprzeć każdą zaletę przykładem.

Przykład:
Moją zaletą jest skuteczność i upór w dążeniu do celu, czego przykładem jest pierwsze miejsce w rocznym rankingu najlepszych sprzedawców w poprzedniej firmie.

5. Dlaczego Pani/Pan chce zmienić pracę?

Nie mów o kulisach odejścia od poprzedniego pracodawcy. Nie wylewaj swoich frustracji przed potencjalnym pracodawcą. Pamiętaj, że to nie czas i miejsce na narzekanie na poprzednią pracę. Nawet jeśli kierownik był najgorszy na świecie i nie dostałeś podwyżki od 5 lat powiedz o tym tak, żeby nie wchodzić w szczegóły. Mówienie „szukam, bo potrzebuje nowych możliwości rozwoju” jest lekko oklepane i nie pasuje do każdej sytuacji. Jeśli mówi to osoba z 10 letnim stażem to rekruter jest w stanie uwierzyć, że taka osoba potrzebuje nowych możliwości, ale jeśli mówi to osoba, która pracuje po pół roku w każdej firmie to może wypaść niewiarygodnie.

Przykład:
Moje wynagrodzenie od 5 lat znajduje się na tym samym poziomie przez co przestało być dla mnie satysfakcjonujące . W obecnej pracy niestety nie mam możliwości na awans.

6. Co będzie Pani/Pan robił za 5 lat?

Rekruter sprawdza czy to co chcesz robić teraz jest spójne z Twoimi planami, celami długofalowymi na najbliższe lata. Pytanie ma na celu zweryfikowanie Twojej motywacji do pracy, rozwoju i świadomości w budowaniu kariery zawodowej. Podczas prowadzenia rekrutacji na stanowisko Asystenta ds. Finansowych, zapytałam kandydata „Gdzie widzi się Pan za 5 lat?” kandydat odpowiedział „Za 5 lat … hm… teraz to ja żyję chwilą, ale to mam w planach założenie kapeli rockowej z kolegami z liceum. Chcemy zdobyć azjatycki rynek muzyczny”. Zupełnie niespójne i już teraz widać, że nie podchodzi poważnie do swojej kariery zawodowej w branży finansów. Aby właściwie odpowiedzieć na powyższe pytanie skup się celach długoterminowych. W myśl metody SMART cele muszą być konkretne, mierzalne, atrakcyjne, realistyczne i osadzone w czasie. Możesz opowiedzieć o planowanych kursach zawodowych lub językowych bądź o studiach, które chcesz rozpocząć, aby zwiększyć wiedzę i swoją atrakcyjność na rynku pracy.

7. Jakie są Pani/Pana oczekiwania finansowe?

Część osób ma problemy ile powiedzieć, żeby nie było za dużo lub za mało. Pytanie ma na celu sprawdzenie, czy zgodzisz się pracować za określoną stawkę i czy będzie to dla Ciebie satysfakcjonujące. Zanim podasz kwotę zapoznaj się z zarobkami w danej branży i stanowisku. Pomogą Ci w tym statystyki dostępne w sieci i na forach biznesowych. Przed rozmową zastanów się ile to jest dla Ciebie minimum a ile maksimum, aby być zadowolonym. Często kandydaci pod wpływem stresu podają zaniżoną kwotę w rezultacie dostają pracę a później dochodzi do frustracji każdego miesiąca. Pamiętaj, że nie sztuką jest znaleźć pracę, sztuka jest znaleźć dobrze płatne zajęcie, z którego będziesz zadowolony.

8. Czy ma Pani/Pan jakieś pytania?

Nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko zostało powiedziane to i tak zadaj pytanie. Brak pytań może być odebrane jakbyś nie był zainteresowany rozmową czy pracą. Zawsze możesz dopytać o dokładny zakres obowiązków, jak wygląda przykładowy dzień pracy czy z ilu osób składa się zespół oczywiście, jaka jest ścieżka kariery o ile nie zostało to już omówione.

Uwaga! Pytania mają drugie dno.
Na rozmowie rekrutacyjnej poszukując Handlowca z krwi i kości zadałam kandydatowi pytanie

Rekruter: „Jesteśmy prężnie rozwijającą się firmą. Aktualnie poszukujemy na stanowisko Starszego specjalisty ds. Sprzedaży, ale powiem Panu, że mamy w firmie bardzo fajne stanowiska takie trochę „zapleczowe” niewymagające kontaktu z klientem i pracy w terenie. Powiem szczerze, że spokojna praca biurowa prowadzenie statystyk, analiz sprzedażowych itd. W którym obszarze chciałby Pan pracować?”

Kandydat : „Oooo super to ja w sumie wolę pracę w biurze bez bezpośredniego kontaktu z klientami. Bo tak jakoś spokojniej… i zawsze byłem dobry w zadaniach analitycznych.”

Zadając to pytanie nie miałam do zaoferowania innych stanowisk, ale miałam już jasny obraz, że kandydat nie będzie się dobrze czuł w bezpośredniej sprzedaży i prędzej czy później mi ucieknie.

Pamiętaj, że podane przykłady mają być tylko wskazówkami w nakierowaniu na właściwy tor odpowiedzi. Dlatego nie ucz się ich na pamięć, ponieważ rekruter szybko zauważy, czy odpowiadasz spontanicznie, czy mówisz z pamięci. Niech powyższy artykuł będzie jedynie pomocą w przygotowaniach swoich własnych odpowiedzi.

W kolejnym artykule opowiem jakie są inne metody i techniki rekrutacyjne.Wypełnij formularz by ściągnąć prezentację

Complete steps below to download the presentation