Jakich informatyków poszukują polskie firmy?

Jakich informatyków poszukują polskie firmy?

Sektor IT jest w czołówce branż, które odczuwają największy deficyt pracowników. Szacuje się, że w Polsce już teraz brakuje od 30 do 50 tysięcy informatyków, a liczba ta najprawdopodobniej będzie się zwiększać. Jak rynek pracownika IT wygląda w statystykach?

Informatycy nie muszą się martwić o zatrudnienie – to od lat jedna z oczywistości polskiego rynku pracy. Polscy informatycy są cenieni także za granicą. Międzynarodowe rankingi takie jak Topcoders, czy HackerRank stawiają Polaków wśród najlepszych w branży.

O zapotrzebowaniu na specjalistów IT w Polsce zaświadczają m.in. dane portalu Pracuj.pl. W pierwszym kwartale 2019 aż 15 proc. wszystkich opublikowanych na nim ogłoszeń dotyczyło specjalistów IT[1]. To trzecia najczęściej poszukiwania specjalizacja. Wyżej są tylko handel i sprzedaż (30 proc.) i obsługa klienta (22 proc.). Wśród firm rekrutujących w pierwszym kwartale bardzo aktywne były firmy z branży IT. To one dały 7 proc. wszystkich publikowanych w portalu ogłoszeń rekrutacyjnych[2]. Więcej miały tylko branże: bankowo-finansowa (10 proc.), handlu detalicznego / sprzedaży B2C (10 proc.) i produkcji FMCG (9 proc.).

Równie optymistyczne dla informatyków dane dostarcza „Raport płacowy 2019” firmy Hays. Według tego badania aż 94 proc. firm z branży „IT i komunikacja” w 2019 roku zatrudniła bądź zatrudni pracowników[3]. Wśród firm ze wszystkich branż aż 16 proc. planuje przeprowadzić w 2019 roku rekrutacje dotyczące specjalizacji IT[4]. Trend ten będzie się utrzymywał, a nawet wzmacniał w związku z wciąż dużym zainteresowaniem Polską wśród zagranicznych inwestorów. Przed firmami są też kolejne technologiczne wyzwania, do realizacji których potrzebni będą informatycy. Są to m.in.: cyberbezpieczeństwo, ochrona danych osobowych, robotyka, wirtualna rzeczywistość (VR), aplikacje mobilne, sztuczna inteligencja czy rozwój Internetu Rzeczy (IoT). Ten ostatni trend to rozwój urządzeń podłączonych do globalnej sieci. Szacuje się, że w przyszłym roku ich liczba przekroczyć może… 50 miliardów.

Kogo konkretnie szukają pracodawcy?

Poszukiwani są przede wszystkim eksperci w obszarze tworzenia i testowania oprogramowania. Na brak ofert pracy nie mogą też narzekać osoby specjalizujące się w obsłudze infrastruktury teleinformatycznej i systemów ERP, machine learningu czy przemyśle 4.0.

Firma No Fluff Jobs postanowiła zbadać, kogo konkretnie szukają firmy. Z jej raportu „Rynek pracy IT w 2018 roku” wynika, że specjalnościami, w których pojawiło się najwięcej ogłoszeń na portalu nofluffjobs.com w 2018 roku były: backend (34,48 proc .), fullstack (19,98 proc.) oraz frontend (16,63 proc.), z czego, w porównaniu z rokiem poprzednim, największy wzrost odnotowała ta ostatnia. Kolejne specjalizacje to: testing (7,3 proc.), developer (6,32 proc.), mobile (6,05 proc.), support (2,44 proc.), business intelligence (1,56 proc.), project manager (1,53 proc.)[5].

W zeszłym roku 12 proc. wszystkich ofert pracy na portalu No Fluff Jobs dotyczyło platformy .NET. Ta technologia odnotowała też największy, bo ponad 80-procentowy wzrost. Na drugim miejscu dynamicznie zyskujących na popularności technologii znalazł się Android (ponad 72 proc. wzrostu), a na trzecim – Scala (65 proc. wzrostu)[6].

Najpopularniejsze technologie wśród ogłoszeniodawców portalu No Fluff Jobs

Jakich informatyków poszukują polskie firmy?

źródło: „Rynek pracy IT w 2018 roku. Podsumowanie najpopularniejszych specjalizacji, dominujących trendóworaz prognozy ekspertów na rok 2019”, No Fluff Jobs.

Poza konkretnymi umiejętnościami technicznymi, firmy w czasie rekrutacji specjalistów IT zwracają coraz większą uwagę na tzw. kompetencje miękkie. Aż 81 proc. badanych przez firmę Hays uważa, że umiejętności miękkie są istotne dla pracowników działów IT[7].

Pożądane przez pracodawców kompetencje miękkie pracowników IT

Jakich informatyków poszukują polskie firmy?

źródło: „Raport płacowy ITC 2019”, Hays.

Najbardziej pożądane cechy wśród informatyków to: komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, chęć i gotowość uczenia się, proaktywna postawa, umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów. Szczególne znaczenie ma tu skuteczna komunikacja, ponieważ informatycy komunikują się nie tylko między sobą, ale też często z osobami, które nie mają wiedzy technicznej.

Ile płacą informatykom polskie firmy?

Według „Raportu płacowego 2019” firmy ANTAL, średnie wynagrodzenie oferowane specjalistom i menadżerom w Polsce to 11,9 tys. złotych brutto[8]. Specjaliści IT mogą liczyć na wygrodzenie rzędu 13,2 tys. złotych[9]. Według firmy czynnikami, które determinują wysokość wynagrodzeń oferowanych specjalistom i menedżerom IT są: doświadczenie zawodowe; wielkość firmy, w której kandydat zdobywał doświadczenie; znajomość języków obcych; odniesione sukcesy; miękkie umiejętności interpersonalne; specyfika regionu.

Jakich informatyków poszukują polskie firmy?

źródło: „Raport płacowy 2019” firmy Antal

Raport „Badanie społeczności IT 2019” firmy Bulldogjob pokazuje, że najwyższe pensje są zarezerwowane dla co czwartego informatyka[10].

Jakich informatyków poszukują polskie firmy?

źródło: „Badanie społeczności IT 2019”, Bulldogjob

To samo badanie pokazuje, że wraz ze wzrostem doświadczenia, rośnie też poziom zarobków. Mediana zarobków informatyków wchodzących na rynek to 1500-3000 zł netto. Po pięciu latach pracy wzrasta do poziomu 8000-9000 tys.[11]

Według raportu firmy No Fluff Jobs „Rynek pracy IT w 2018 roku” najbardziej dochodowym językiem programowania roku 2018 okazała się Scala. Średnia wysokość wynagrodzenia Scala developera to aż 13 tys. zł. Na drugim miejscu znalazła się Java, a zaraz po niej .NET i Angular. Największy, bo niemalże 12-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego roku odnotował język PHP. Średnia wynagrodzeń PHP developera wzrosła z 8,5 tys. zł w 2017 roku do 9,5 tys. zł w roku kolejnym[12].

Wynagrodzenie informatyków z podziałem na technologię

Jakich informatyków poszukują polskie firmy?

Źródło: „Rynek pracy IT w 2018 roku. Podsumowanie najpopularniejszych specjalizacji, dominujących trendóworaz prognozy ekspertów na rok 2019”, No Fluff Jobs.

Dane zawarte w raporcie „Raport Płacowy 2019” firmy Hays pokazują, że wynagrodzenia w branży IT sukcesywnie rosną. W 2018 roku średni wzrost płac w sektorze wyniósł 5,5 proc., choć pensje nie rosły równomiernie. Specjaliści z doświadczeniem w obszarze automatyzacji lub rozwoju oprogramowania, zatrudnieni w dużych firmach z zagranicznym kapitałem, mogli liczyć na wzrost wynagrodzenia nawet o 8 proc. Zdecydowanie mniejszych podwyżek doświadczyli natomiast pracownicy związani z szeroko pojętą infrastrukturą IT, świadczący usługi tylko na rynek polski[13].

Wynagrodzenie informatyków z podziałem na stanowiska

Jakich informatyków poszukują polskie firmy?

źródło: „Raport płacowy 2019. Trendy na rynku pracy”, Hays

Wprawdzie umowa o pracę jest najpopularniejszą formą zatrudnienia wśród społeczności IT (jej posiadanie deklaruje 56 proc. badanych), to coraz popularniejszy staje się IT contructing. Prawie 30 proc. badanych pracuje na zasadzie współpracy B2B[14]. To właśnie te osoby mogą liczyć na największe zarobki. Prawie połowa z nich zarabia od 9 do 10 tys. zł netto[15]. Godzinowy model rozliczenia jest zróżnicowany w zależności od specjalności. I tak na przykład junior C/C++ developer zarabia średnio 50 zł na godzinę, a Java Team Leader 130 złotych. Najbardziej opłacalną specjalnością jest SAP senior consultant, który zarabia średnio 165 złotych na godzinę[16].

Wysokie wynagrodzenia to nie jedyny powód dla którego warto rozważyć contructing. Inne to: większa elastyczność pracy, ciekawe projekty oraz równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.

Wszystkie badania wykazują, że największe pieniądze czekają na informatyków w dużych miastach, głównie w Warszawie, Krakowie i Trójmieście.

Co przyniesie przyszłość?

Branża IT jest bardzo dynamiczna. Pewną kwestią jest to, że informatycy nie będą mieli problemów z pracą. Ale niewiadomych i wyzwań jest sporo. Z całą pewnością informatycy muszą i będą musieli rozwijać się wraz z postępem technologicznym. Co chwilę pojawiają się bowiem specjalizacje, których jeszcze kilka lat temu nie było. Wśród nich są np.: DevOps engineer (specjalista będący zarówno developerem aplikacji, jak i administratorem systemu), pentester (legalny „haker”), blockchain engineer czy machine learning specialist.

Co przyniesie przyszłość? Okaże się za kilka lat.

 

 

[1]     „Rynek Pracy Specjalistów Q1 2019. Rekrutacja wciąż mocna”, pracuj.pl, s 6.

[2]     „Rynek Pracy Specjalistów Q1 2019. Rekrutacja wciąż mocna”, pracuj.pl, s 8.

[3]     „Raport płacowy 2019. Trendy na rynku pracy”, Hays, s. 11.

[4]     „Raport płacowy 2019. Trendy na rynku pracy”, Hays, s. 12.

[5]     „Rynek pracy IT w 2018 roku. Podsumowanie najpopularniejszych specjalizacji, dominujących trendów oraz prognozy ekspertów na rok 2019”, No Fluff Jobs, s. 10.

[6]     „Rynek pracy IT w 2018 roku. Podsumowanie najpopularniejszych specjalizacji, dominujących trendów oraz prognozy ekspertów na rok 2019”, No Fluff Jobs, s. 9.

[7]     „Raport płacowy ITC 2019”, Hays, s. 5.

[8]     „Raport płacowy. Wynagrodzenia oferowane specjalistom i menadżerom. Edycja 8”, Antal, kwiecień 2019, s. 10.

[9]     „Raport płacowy. Wynagrodzenia oferowane specjalistom i menadżerom. Edycja 8”, Antal, kwiecień 2019, s. 48.

[10]   „Badanie społeczności IT 2019”, Bulldogjob, s. 15.

[11]   „Badanie społeczności IT 2019”, Bulldogjob, s. 16.

[12]   „Rynek pracy IT w 2018 roku. Podsumowanie najpopularniejszych specjalizacji, dominujących trendów oraz prognozy ekspertów na rok 2019”, No Fluff Jobs, s. 17.

[13]   „Raport płacowy 2019. Trendy na rynku pracy”, Hays, s. 116.

[14]   „Badanie społeczności IT 2019”, Bulldogjob, s. 15.

[15]   „Badanie społeczności IT 2019”, Bulldogjob, s. 16.

[16]   „Raport płacowy ITC 2019”, Hays, s. 7.Wypełnij formularz by ściągnąć prezentację

Complete steps below to download the presentation