Jak szukać skutecznie pracy

Jak aktywnie szukać pracy, aby ją znaleźć?

Cały czas się zastanawiasz nad tym, że wysyłasz kilkanaście razy dziennie swoje CV, a mimo to Twój telefon nadal milczy? Musisz wiedzieć, że dziś pracy szuka się zupełnie inaczej, ale nie taki rynek pracy straszny jak go malują.

Poniższy artykuł pozwoli Ci na zwiększenie szansy w znalezieniu wymarzonej pracy.
W 2010 r. Łukasz Jakóbiak – wówczas młody człowiek szukający pracy, a dzisiaj twórca i prowadzący programu internetowego „20m2 Łukasza”, postanowił w nietypowy sposób zwrócić na siebie uwagę.

Jego idea było prosta: dać się zauważyć, jednocześnie podkreślając swoją pomysłowość i zaangażowanie. Przechodząc od słów do czynów, postanowił zatem przed wejściem do firmy EMI Music Poland wywiesić 3 duże banery na których umieścił swoje CV i list motywacyjny.

Co prawda, pracy w EMI nie dostał, ale przez rozgłos jaki wokół tego się zrodził, zgłosiło się do niego wiele innych firm z ofertą pracy. Tak więc cel został osiągnięty.
Innym przykładem kreatywnego poszukiwania pracy może być historia Adama Pacittiego – studenta z Wielkiej Brytanii, który wykupił billboard umieszczając na nim komunikat: „Wydałem ostanie 500 funtów na ten billboard. Zatrudnij mnie”1.

W efekcie tego otrzymał pracę.

Należy jednak pamiętać, że powyższe przykłady zdają egzamin w branżach, w których ceni się taką pomysłowość i nieszablonowość jak np. agencje reklamowe i szeroko pojęta branża kreatywna. Jest znikoma szansa na to, że pracodawca będzie wymagał takiej pomysłowości od księgowej, specjalisty w korporacji bądź prawnika. Dlatego też przygotowałam poniżej kilka uniwersalnych zasad dotyczących aktywnego szukania:

  1.  Załóż konto na serwisach społecznościowych ukierunkowanych na pracę i kontakty zawodowe. Dwoma najpopularniejszymi serwisami są GoldenLine i LinkedIn. Zarejestruj bezpłatnie swój profil w bazach CV, co pozwoli dotrzeć do Ciebie większej ilości potencjalnych pracodawców. Musisz pamiętać, że współczesny rekruter nie tylko czeka na aplikację, ale również przegląda setki profili dziennie aby dotrzeć do idealnie dopasowanego kandydata. Dołącz do grup branżowych, wypowiadaj się na forach i buduj sieć kontaktów. Pamiętaj, na portalach OLX lub Gumtree możesz opublikować własne ogłoszenie z informacją, że aktualnie szukasz pracy. Buduj markę osobistą!
  2. Jeśli jest firma w której chciałbyś pracować, ale aktualnie nie prowadzą rekrutacji to mimo to nic nie stoi na przeszkodzie, aby napisać do Nich krótką wiadomość dotyczącą pracy. W wiadomości, oprócz wspomnienia że szukasz pracy i że zawsze chciałeś tu pracować, wskaż płynące dla firmy korzyści z zatrudnienia właśnie Ciebie. Opisz swoje mocne strony, zainteresuj i przede wszystkim pokaż, że nie piszesz tej wiadomości z szablonu, tylko naprawdę Ci zależy. Bardzo ważne jest dostosowywanie wiadomości i treści zawartych w CV do konkretnego pracodawcy. On bardzo szybko zauważy czy jest to „wyślij do wielu”, czy „uszyte na miarę”.Pamiętaj też, aby nie przesyłać od razu swojego CV. Lepiej będzie jeśli napiszesz w zakończeniu wiadomości: „Jeśli są Państwo zainteresowani moją osobą, to bardzo proszę o odpowiedź. Wówczas prześlę CV”. Pozwól, żebyś to Ty wybierał oferty. Wyprzedź pracodawcę!
  3. Nowością w sposobach pracy są aplikacje mobilne. Poniżej kilka z nich:Aplikacja Job Square pozwala na znalezienie pracy tymczasowej w wielu branżach. Zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych jest ogromne, a z roku na rok odnotowuje się stały wzrost. Po założeniu profilu w Job Square i wypełniając pola dotyczące Twoich preferencji, będą Ci się wyświetlać tylko te, które spełniają Twoje wymagania i oczekiwania. Dotyczy to zarówno branży, lokalizacji i wynagrodzenia. Jeśli znajdziesz interesującą Ciebie ofertę zaznaczasz ją i czekasz na sygnał od pracodawcy. Z statystyk prezentowanych przez Job Square wynika, że 2 lata temu było 500 tys. użytkowników, a w ubiegłym roku ich liczba wzrosła aż o 100 tys.Jeśli szukasz pracy w branży IT na rynku polecane są dwie aplikacje: Filttr i Hunt Me. Filttr to nowa polska aplikacja na systemy Android. Aplikacja Hunt Me to bezpłatna aplikacja przygotowana przez serwis rekrutacyjny Pracuj.pl kierowana głównie do specjalistów w branży IT. Według danych ze sklepu Google Play aplikacje zainstalowało już 10-50 tys. użytkowników. Aplikacje ułatwiają szybki dostęp tylko do interesujących nas ogłoszeń, czyli nie trzeba wysyłać CV, tylko wystarczy posiadać profil, aby otrzymywać propozycję pracy od rekruterów z wybranych firm.
  4. Jeśli jesteś studentem lub absolwentem mogę Ci polecić indywidualne spotkania z doradcą zawodowym z Biura Karier, które nie tylko pomogą Ci w przygotowaniu profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, ale i pokażą możliwości rynku pracy. Przeglądaj ogłoszenia z ofertami pracy, praktyk i staży publikowane przez Biura Karier, uczestnicz w organizowanych przez Nich spotkaniach z pracodawcami i uczelnianych targach pracy. Dwa razy w roku (jesień, wiosna) większość uczelni wyższych organizuje własne bezpłatne targi pracy, dzięki którym studenci mają możliwość poznania bliżej swoich przyszłych potencjalnych pracodawców.Wartymi uwagi są również Ogólnopolskie Targi Pracy, wśród których do najpopularniejszych należy Absolvent Talent Day. Targi organizowane są od 2014 roku w 8 polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu i Rzeszowie2. Od 2014 roku w targach pracy udział wzięło ponad 600 wystawców oraz około 50 tys. gości z całej Polski3. W ramach targów orgaznizowane są szkolenia i debaty. To wyjątkowy czas kiedy możesz poznać bliżej swojego potencjalnego pracodawcę i dowiedzieć się o możliwości rozwoju i zatrudnienia.
  5. Wirtualne targi pracy są bardzo popularne w Europie natomiast w Polsce to nadal pewnego rodzaju nowość. W latach 2016,2017 Polish Campus Marketing był organizatorem wirtualnych targów Żakaton skierowanych głównie do branży IT. Żakaton to event networkingowy, którego celem było umożliwienie bezpośrednio kontaktu pracodawców z potencjalnymi pracownikami w formie online. Aby skorzystać z targów wystarczyło zarejestrować się na platformie i dodać aktualne dokumenty aplikacyjne. W ciągu dwóch dni edycji targów studenci mogli przeglądać oferty pracy a także komunikować się w czasie rzeczywistym z przedstawicielami HR firmy rekrutacyjnych. Pracodawcy po przez rozmowę mogli bliżej poznać oczekiwania i obawy młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Wszystko dzięki nowoczesnej platformie rozwoju kariery bez wychodzenia z domu i dodatkowych kosztów. Aby uczestniczyć wystarczył komputer z dostępem do internetu oraz mikrofon. Targi online to nowoczesne rozwiązanie zarówno dla firm jak i studentów, absolwentów łączące technologie online i funkcjonalność tradycyjnych targów. Z podsumowania Polish Campus Marketing wynika, że statystycznie 90% uczestników Żakatonu rekrutuje nowych pracowników4. Zatem Wirtualne Targi Żakaton to doskonałe miejsce dla Ciebie.
  6. Networking, czyli nawiązywanie kontaktów, proces wymiany informacji i zasobów oparty na korzystnej sieci wzajemnych kontaktów5. Sieć kontaktów może znacząco pomóc nawet w znalezieniu pracy. Jeśli jesteś na początku swojej drogi zawodowej, jesteś studentem lub absolwentem, a sieć zawodowych kontaktów dopiero się rozwija, to możesz skorzystać z sieci towarzyskiej lub rodzinnej. Warto poinformować też o poszukiwaniu pracy swoich znajomych np. poprzez Facebooka. Osoby 30+ mają już bardziej rozwiniętą sieć kontaktów zawodowych. Znajomości ze studiów, szkoleń czy poprzednich miejsc pracy mogą teraz zaowocować i okazać się przydatne. Dbaj o sieć kontaktów!

Reasumując, jest wiele możliwości poszukiwania pracy. Na pewno w każdej z nich trzeba robić coś więcej niż tylko wysyłać CV w odpowiedzi na oferty pracy.

Buduj swoja markę, bądź aktywny w forach branżowych i wyprzedź pracodawcę. Już w kolejnych tygodniach dalsze wskazówki: jak napisać odpowiednie CV i jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, kiedy w końcu telefon zadzwoni i dostaniemy wymarzone zaproszenie.

1 Źródło z dn.04.09.2017.

2 Źródło z dn.04.09.2017.

3 Źródło z dn.04.09.2017.

4 Źródło z dn.05.09.2017

5 Źródło z dn.04.09.2017.Wypełnij formularz by ściągnąć prezentację

Complete steps below to download the presentation