Gdy góra lodowa topnieje

Gdy góra lodowa topnieje, John Kotter

Nikt nie lubi zmian. To słowo zazwyczaj ma pejoratywny wydźwięk. Większość ludzi woli tkwić w tym co złe, znane, niż otworzyć się na nowe, lepsze. A co będzie, gdy zadamy sobie pytanie czy góra lodowa, na której żyję, topnieje, lub czy może stopnieć w przyszłości? Wprowadzenie zmian w życiu osobistym jak również w dużej organizacji to czasem trudny i wymagający proces.

Aby ułatwić wprowadzanie skutecznych zmian polecam książkę pt. „Gdy góra lodowa topnieje” pióra John’a Kottler’a, profesor Harvard Bussines School specjalizujący się w zarządzaniu zmianą. Książki biznesowe Kottler’a są przetłumaczone na około 80 języków. Sięgnęłam po książkę, ponieważ krąży o niej opinia jakoby wyróżniała się na tle konkurencji ciekawą, nieszablonową fabułą i mądrym przesłaniem. Wizualnie jest to książka w lekkiej, miękkiej oprawie zawierająca około 160 stron. Napisana dużą czcionką z elementami obrazków niczym z bajek dla dzieci. To rodzaj literatury na jeden wieczór a ciekawa narracja zainteresuje nie tylko dorosłych, ale doskonale nadaje się na wieczorną czytankę dla przedszkolaka.

Książka opisuje historie pingwinów narażonych na wyginięcie z powodu topnienia góry lodowej. Pingwiny żyły od lat na tej samej górze i nie wyobrażały sobie zmiany miejsca zamieszkania. Z grupy wyłonił się zespół pingwinów, który przeprowadził radykalną zmianę i zmienił tryb życia z osiadłego na wędrowny. To bardzo duża zmiana i wymagała wprowadzenia jej krok po kroku. Autor książki opisuje 8 kroków, które są najskuteczniejszym sposobem wprowadzania zmian. A kroki te możesz wprowadzić w życiu osobistym jak i w miejscu pracy.

  1. Wywołaj poczucie niezwłocznych działań.
  2. Stwórz zespół kierujący.
  3. Opracuj wizję i strategię zmian.
  4. Przekaż wizję i zdobądź wsparcie.
  5. Zmobilizuj wszystkich do działania.
  6. Osiągaj krótkookresowe sukcesy.
  7. Nie spoczywaj na laurach.
  8. Stwórz nową kulturę.

Zmiana jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Zaraz za potrzebą zmiany pojawia się strach np. przed porażką i już na początkowym etapie, niektórzy się wycofują. Z zasady ludzie boją się porażki. Warto wyjść poza to, co dla nas znane i bliskie. Polecam książkę, ponieważ pobudza do refleksji oraz daje dawkę motywacji. Na pewno może zainspirować do wprowadzenia skutecznej zmiany w życiu osobistym lub organizacji.Wypełnij formularz by ściągnąć prezentację

Complete steps below to download the presentation